Referencia

Vo chvíli, keď vás trápia nepríjemné zdravotné ťažkosti alebo bolesti, je osobné odporúčanie na dobrého lekára to najcennejšie. Ľudia k nám prichádzajú s akútnymi aj dlhodobými zdravotnými ťažkosťami. Hľadajú odpovede na všetko, čo iní lekári už vzdali alebo jednoducho nevedia vyriešiť. Zároveň zúfalo túžia po lekárovi, ktorý sa dokáže v celom tom kolotoči vyšetrení na chvíľu zastaviť, pozrieť pacientovi do očí a úprimne sa ho opýtať: “Čo vás trápi? Aké máte ťažkosti?” A nakoniec navrhne na riešenie zdravotných problémov pacienta vhodný postup.

Na základe vynikajúcej skúsenosti svojho známeho so službami kliniky Symptomedica a jeho odporúčania sa na nás obrátila aj pani Lucia Šicková, spoluzakladateľka Pixel Federation a viacerých neziskových organizácií vo vzdelávaní. Opýtali sme sa na jej priamu skúsenosť s vyšetrením črevného mikrobiómu aj dôvod odporúčania, ktoré ešte pred osobnou návštevou našej kliniky dostala.

Pani Šicková, nedávno ste na našej klinike absolvovali kompletný terapeutický proces. Čo vás priviedlo pred dvere našej ambulancie?

Dlhodobo sa zaujímam o zdravie – svoje a svojich detí. Ako dieťa som bola často chorá. Odkedy si pamätám som trpela alergiami, ktorých prejav sa v čase menil. Vždy, keď sa dostal pod kontrolu symptóm, akoby sa len nahradil iným.

Hľadala som spôsob ako porozumieť príčine, ako robiť čo najviac prevencie, aby som nedostávala svoje telo do stavov nepohody. Z rôznych testov mi vychádzali rône dáta, ťažko sa mi bez kontextu a odborných imunoalegologických vedomostí robilo rozhodovanie v denno dennom živote. Veľa som si začala sama študovať o rôznych kauzalitách, ale bez medicínskeho vzdelania a dát som sa cítila slepá.

Keďže ste služby kliniky Symptomedica využili na základe osobného odporúčania, vedeli ste približne do čoho idete. Na základe čoho ste sa rozhodli, že vyšetrenie v Symptomedice absolvujete? Čo vás presvedčilo?

Boli to dva parametre. Jeden bol, ze o výskume črevného mikrobiomu som už čítala vo viacerých knihách a príjemne ma prekvapilo, že už aj na Slovensku je možné absolvovať toto vyšetrenie. Mať možnosť mať k dispozícii dáta o svojom tele aj s výkladom mi prišlo ako výborná príležitosť. Druhým parametrom bol človek, ktorý mi služby kliniky Symptomedica odporučil. Keďže ho už niekoľko rokov poznám a jeho úsudku dôverujem, neváhala som.

Očakávania pri vyšetrení akým je analýza mikrobiómu čreva môžu byť bez vlastnej skúsenosti predsa len rôzne. Aké boli tie vaše?

Áno, napriek odporúčaniu som nepreverovala detailne proces, tak som veľmi nevedela, do čoho ideme. Nemala som obavu, iba zvedavosť. Hlavne som bola zvedavá ako dostaneme interpretované výsledky, to mi prišlo kľúčové. Od prvého mometnu som sa cítila informovaná, dostával sa mi veľmi ľudský prístup, jasnosť informácií, zrozumiteľný jazyk. To ma uisťovalo, že aj výsledky dostanem interpretované tak, aby som z nich vedela urobiť závery aplikovateľné na náš bežný život.

Sme hrdí, že sme jedinou klinikou s komplexným riešením mikrobiómu čreva. Ako ste vnímali jedinečnosť služieb vy?

Je to tak, neviem, či existuje u nás miesto s podobnou ponukou služieb. Služby mi prišli komplexné. Okrem niekoľko-parametrového výstupu som dostala odporučenie na doplnenie testu na potravinové senzitivity a možnosť individuálnej konzultácie jedálnička.

Opíšte nám Váš pocit z návštevy ambulancie. Ako to prebiehalo?

Prvá interakcia bola telefonická, keď sme dohadovali prevzatie batérie skúmaviek potrebných na zber biologického materiálu. Dostala som presné vysvetlenie, flexibilitu pri doľaďovaní odovzdávania, vysvetlenie procesu. Všetko bolo veľmi profesionálne a zároveň ľudské.

prístup lekára

Ako by ste ohodnotlili prístup lekárov? Vnímate rozdiel oproti iným ambulanciám, ktoré ste doteraz navštívili?

Za seba môžem len potvrdiť, že ako klient som sa cítila bezpečne, jednalo sa so mnou ako s partnerom, ktorý prišiel na konzultáciu, nie s bezmenným pacientom číslo n, ktorý dostáva pomenovávanie podľa diagnóz, ktorých je nositeľom. Ľudskosť, profesionalita, individuálny prístup a partnerská konzultácia sa niesla celým procesom. Obzvlášť oceňujem ochotu vysveľovať zrozumiteľným spôsobom, bez predpokladania, bez arogancie.

Prekvapilo Vás počas celého procesu niečo?

Komplexnosť výslednej správy a detailnosť interpretácie výsledkov. Keďže sme išli na konzultáciu aj s deťmi veľmi oceňujem zohľadnenie a neustále zvedomovanie si rodinného kontextu, porozumenie lekára pre detail a vnímavé vysvetľovanie. Veľmi oceňujem následné zaslanie výsledku mailom, kde som dostala aj konkrétne linky a odporúčania na výživové doplnky, znovu s pripomenutím kontextu, pre ktorý majú byť užívane a ako presne.

Klinika Symptomedica ponúka niekoľko rôznych typov vyšetrení na rôzne zdravotné ťažkosti. Aké služby ste využili a prečo?

Ako som spomínala na úvod celým mojim životom sa tiahnu alergie rôzneho typu, ktorých prejav sa v čase mení. Nemám závažný prejav, ale jedná sa o prejav, ktorý vie skomplikovať bežné fungovanie. Rovnako 2 z našich detí majú nejaké zníženú imunitu. Zároveň mám rada dáta a fakty. Dávajú menší priestor na riešenie založené na dojmoch, akokoľvek zautomatizovaných a na dobrej intuícii postavených. Preto som absolvovala komplexnú analýzu mikrobiómu, analýzu potravinových senzitivít a dietologické poradenstvo s lekárom.

Výstupom celého procesu analýzy a vyšetrenia sú konkrétne odporúčania personalizované pre každého jedného pacienta. Pomohla vám terapia, ktorú odporučil lekár?

Lekár mi odporučil niekoľko menších a niekoľko, pre mňa osobne, zásadnejších zmien. Samozrejme niektoré z nich neboli pre mňa jednoduché na implementáciu. Čo znamená zdravý vyvážený jedálniček pre mňa nebolo nič nové. Oveľa ľahšie sa mi však zjedlo niečo menej zdravé, keď som nevedela, čo mi to spôsobí.

Mať jasne vysvetlené, čo je pre moje telo dobré a čo nie, urobilo v mojom prístupe hlavný rozdiel.

Je niečo, čomu ste počas liečby nerozumeli? Na koho ste sa prípadne obrátili?

Ja osobne som si všetko zapisovala, aby som sa k poznámkam mohla neskôr vrátiť, ak by mi niečo v čase vypadlo. Cítila som však, že ak by som mala otátzku, môžem sa na lekára kedykoľvek obrátiť.

Spokojnosť

Odporučili by ste našu kliniku ďalším pacientom? Na čo by ste upriamili ich pozornosť pri rozhodovaní sa?

Už som tak aj urobila 🙂 Viacerým ľuďom v mojom okolí, ktorí sa aktívne zaujímajú o svoje zdravie a zdravie svojej rodiny. Na čo som upriamovala ich pozornosť je komplexita dát, jasnosť komunikácie a kauzalít a ľudskosť prístupu.

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám