Stres v práci spôsobuje zdravotné problémy. Klinika Symptomedica ich rieši.

Súčasná doba na nás kladie také požiadavky, ako nikdy predtým. V práci robíme často za troch a stres už ani nevnímame. Dokazujeme sebe, šéfovi, kolegom, že na to máme, že to všetko zvládneme. Potom rýchlo domov, dopravné zápchy nám po ceste zdvihnú adrenalín…doma by sme mali byť kľudní na deti, v pohode pripraviť večeru, skontrolovať úlohy, ale ako, keď máme plnú hlavu toho, čo sme v práci nestihli a čo nás ešte čaká? A takto sa to opakuje každý deň. Ešte aj cez víkend dobiehame všetko zameškané. Niekde v hlave občas vyskočí myšlienka „Toto nie je život!“, ale potlačíme ju, nemáme čas sa ňou zaoberať a už vôbec nechceme poznať odpoveď.

No, posledné, čo potrebujeme, je choroba.

Za čím sa naháňame?

Stres vždy bol a vždy bude. Krátkodobý stres je dokonca pozitívny. Keď sme v praveku išli na lov, bol to stres, ale ten skončil a my sme sa dobre najedli :). Každý tvor na našej planéte má občas stres, ale ten by nemal mať dlhé trvanie. Ak žijeme hektickým životným štýlom non-stop, skôr či neskôr sa to odrazí na našom zdravotnom stave. Stres nám „zdvihne“ kortizol, ktorý ak je dlhodobo zvýšený, má vplyv aj na vyššiu hladinu cukru v krvi a zvýšenú potrebu inzulínu. To vedie z dlhodobého hľadiska k chronickým problémom rôzneho typu. A povedzme si úprimne, na behanie od lekára k lekárovi nielen, že nemáme, ale ani nechceme mať čas.

Je to ako príliš rýchla jazda autom – naozaj nemusí skončiť dobre.

Hektický štýl života a stres si vyberá svoju daň.

Keď je človek stresovaný požiadavkami zo všetkých strán, vyžaduje sa od neho vysoký výkon, nielenže sa nemá čas poriadne najesť, ale aj keď si k jedlu sadne, trávenie nefunguje tak, ako by malo. Príroda nás tak nastavila – keď sme v stresovej situácii, množstvo dôležitých funkcií v našom organizme sa dočasne utlmí, napríklad aj trávenie. Ak je takéto „vypnutie“ dlhodobé, začnú sa objavovať rôzne symptómy, ktoré následne lekári zaradia pod konkrétnu diagnózu. Človek sa tak dostane do začarovaného kruhu, pretože tlak na výkon mu spôsobil zdravotné problémy (od tráviacich až po kožné, neurologické a pod.), ktoré mu následne bránia podávať výkon, aký sa od neho vyžaduje. Často počuje aj priamo od lekára, aby zmenil svoj spôsob života.

Vyhnite sa problémom

Špecialisti na našej klinike sa zameriavajú aj na prevenciu, aby ste dokázali predísť zdravotným problémom. Poradíme vám, ako sa stravovať, čomu sa vyhýbať, ako kompenzovať stres, navrhneme vám opatrenia v oblasti spánku a pohybu, aby ste čo najlepšie dokázali zvládať požiadavky, ktoré sú na vás kladené v plnom zdraví a s potrebnou dávkou životnej energie.

Ak patríte medzi tých, ktorí sa neustále „naháňajú“, ZASTAVTE SA u nás! 🙂

Napíšte nám