Okolo autizmu bolo veľa mýtov, ako to už býva, keď niečomu nerozumieme. Boli rôzne teórie, vrátane konšpiračných, čo je hlavnou príčinou autizmu. Prišlo k prudkému nárastu autizmu alebo sme to kedysi len neboli schopní diagnostikovať? Vďaka vede a výskumu rozumieme autizmu lepšie ako kedykoľvek predtým, čo je nevyhnutnou podmienkou k tomu, aby bolo možné poruchy autistického spektra liečiť a výrazne zlepšovať zdravotný stav pacientov.

Aké sú skutočné príčiny autizmu?

Funkcia mozgu a neurologický vývoj je veľmi závislý od energie, a zároveň od zdravej funkcie čreva.

Prevažujúci biologický základ autizmu (ASD) je získaná strata schopnosti produkovať energiu v dôsledku zhoršenej funkcií mitochondrií, ktoré sú výrobcami energie našich buniek, čo súvisí so zvýšeným oxidačným stresom, zhoršenou funkciou čreva a zníženou schopnosťou odstraňovať toxíny, ktoré sa v organizme kumulujú. Táto neschopnosť organizmu vysporiadať sa so záťažou akéhokoľvek typu je vlastne pre takmer všetky civilizačné ochorenia spoločná. 

Poruchy v energetickom metabolizme nie sú z dôvodu genetických mutácií (len asi 1%), ale deti ich získali počas vývoja v maternici a po narodení.

To, čo sa dialo počas vnútromaternicového vývoja v súvislosti so zápalom, metabolizmom a reguláciou steroidných hormónov má za následok vznik spektra autistických porúch. Vírusové alebo bakteriálne infekcie matky môžu narušiť formovanie mozgu. Nedostatok živín – vitamínu B12, D3, kyseliny listovej, polynenasýtených omega-3 mastných kyselín, zinku je výrazne spojený s neuro-vývojovými poruchami po narodení. Tieto prenatálne stravovacie a imunologické faktory ovplyvňujú nielen mozog plodu, ale aj črevnú mikrobiotu.

Poškodenia v prenatálnom veku vyvolané vplyvom prostredia sa odrazia na nepriaznivom mikrobiálnom stave čreva, čo má za následok budúce neuro-vývojové poruchy. Okrem iného mikrobiotu významne poškodzuje výživa a s ňou spojený zápal (príčiny zápalu však môžu byť rôznorodé, samozrejme). Poruchy počas prenatálneho vývoja zmeniť nevieme, no to, čo vieme, je pozitívne ovplyvniť aktuálny stav.

Prevencia autizmus

Ako sme už spomenuli v úvode, funkcia mozgu a neurologický vývoj je úzko spojený so schopnosťou produkovať energiu a so stavom črevného mikrobiómu. Nedostatok energie je systémový problém.

Prejavom je zvýšená sekrécia TNF–α, ktorý podporuje neuro-zápal a zhoršuje funkciu neurónov. Dôvody dysfunkcie mitochondrií zahŕňajú toxíny pochádzajúce zo životného prostredia – organické látky, infekcie, lepok, kazeín a alergény (ktoré vyvolávajú zápal), cukor, elektromagnetické pole, konzervačné látky a aditíva v potravinách. Ale aj nedostatok/zhoršená funkčnosť biologicky dôležitých látok – selén, zinok, meď, mangán, koenzým Q10, redukovaný glutatión atď. Nedostatok vitamínu D3 je sám o sebe pravdepodobne najväčší prispievateľ k autizmu. Existuje spojenie medzi nedostatkom vit. D3 u tehotných žien (potreba najmenej 125 nmoll-1 celoročne) a proporčným nárastom autizmu. Receptor vit. D3 sa nachádza v mozgu počas vývoja plodu a aktivované receptory vit. D3 zvyšujú rast nervov v mozgu a ovplyvňujú imunitnú odpoveď. U autistických detí je potrebná hladina vit. D3 najmenej 200 nmoll-1.

Dysbióza v čreve zvyšuje riziko porúch imunity vo vnútri aj mimo tráviaceho traktu. Vzhľadom na obojsmerné vzájomné ovplyvňovanie sa mikrobioty a centrálnej nervovej sústavy je dôležitý vplyv mikrobioty na nerovnováhu polynenasýtených omega-3 mastných kyselín (nerovnováhu tvorby a funkcie neurotransmiterov), čo je charakteristické pre autizmus/ADHD.

Ťažké kovy – ortuť, olovo, hliník, veľmi výrazne komplikujú tieto okolnosti…

To, čo v prípade autizmu môže pomôcť v jednom prípade, tak v druhom nemusí.  Preto je metabolické meranie tak dôležitým predpokladom na cielené a individualizované „odbúranie“ záťaže organizmu a výrazné zlepšenie celkového stavu pacienta, ktoré uvidíte nielen na papieri v ambulancii, ale aj doma v každodennom živote.

Napíšte nám