Je D-éčko vitamín alebo hormón? Môže nám to byť jedno, dôležité je, že ho potrebujeme.😉

Pamätáte si, ako sa kedysi ľudia štverali na strechy panelákov a tam sa opaľovali? 😎🥵 Vyjsť s bielou kožou na kúpalisko bolo nemysliteľné! Najprv sa bolo treba opáliť na balkóne alebo záhradke. A keď sme už dosiahli špekáčikový odtieň, mohli sme ísť na promenádu v plavkách. V tom čase nám D-éčko minimálne v letných mesiacoch určite nechýbalo.

A zrazu sa doba zmenila…

Slnko začalo byť nebezpečné. Stenčená ozónová vrstva spôsobila, že sme sa začali natierať 10-tkou, 20-tkou až 50-tkou. Najprv natrieť a až potom vyjsť von, takto to bolo napísané v life style časopisoch. Po čase sme však s prekvapením zistili, že nám chýba vitamín D (vtedy to bol ešte vitamín)! Keď sme si prečítali, ako je dôležitý, tak sme si poniektorí začali kupovať tabletky, teda, doplnky stravy – to znie lepšie. Ak sa vám to zdá trochu neprirodzené, poďme nájsť „balans“.

D-éčko je dôležité, dokonca životne dôležité

Predpokladá sa, že vitamín D je skôr multifunkčný hormón alebo prohormón. Je to preto, že vitamín D sa podieľa na mnohých procesoch v tele. Ukázalo sa, že posilňuje imunitný systém, kardiovaskulárny systém, endokrinný systém a ďalšie metabolické cesty. Existujú dôkazy, že vitamín D zohráva úlohu aj pri depresii, bolesti a rakovine. Vitamín D je zlúčenina zodpovedná za udržiavanie minerálnej homeostázy. Pôsobením na črevo, obličky, prištítne telieska a kosti chráni pred nedostatkom vápnika a fosfátov.

Úplne sa vyhýbať slnečnému žiareniu znamená, vyhýbať sa vitamínu/hormónu/prohormónu D. Tento cenný mikronutrient je možné získať aj zo stravy (ryby, vajcia, huby…), no najbežnejšia forma sa syntetizuje v koži po vystavení sa ultrafialovému žiareniu B.

Tak ako s tým D-éčkom?

Pomerne jednoducho: V prvých aprílových týždňoch sa v našich zemepisných šírkach dostaneme k vit. D tak, že sa v čase od cca 11.00 hod. do 15.00 hod. vystavíme obednému slnku bez ochranného krému na cca 15 – 20 min. Áno, čítate s porozumením, môžete sa v obedných hodinách vystaviť na krátky čas slnečnému žiareniu (tvár a ruky alebo ako chcete 😅). V zimných mesiacoch je dobré dopĺňať D-éčko prostredníctvom stravy, teda treba jesť kvalitné ryby (voľne žijúce, lokálne, sladkovodné alebo morské ryby čo najmenšieho vzrastu – tak sa vyhnete zvýšenej kontaminácii ťažkých kovov a mikroplastov), vajcia z voľného výbehu (keď je sliepka šťastná, jej vajcia obsahujú viac vit. D), huby/hríby, ale aj kvalitný rybí olej, či tobolky s rybím olejom.

Najlepšie je nechať si zmerať hladinu vit. D a v prípade výraznejšieho deficitu sa spoľahnúť na odporúčanie odborníka, ktorý nastaví vhodnú substitúciu aj vo forme doplnkov stravy.

Ako vždy platí, že NETREBA NIČ PREHÁŇAŤ – príliš veľa slnečného žiarenia škodí rovnako ako jeho nedostatok.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25247796/

Napíšte nám