• Otváracie hodiny: Po - Pia : 09:00 - 16:00

Doktor Google a docent Facebook – nebezpečný fenomén pre laické medicínske poradenstvo

Samodiagnostika

Dostupnosť internetu nám výrazne uľahčila možnosti, ako rýchlo vyhľadať informácie z rôznych oblastí. Pri zadaní kľúčového slova do vyhľadávača vám Google vyhodí množstvo stránok s danou témou. Takéto vyhľadávanie typické pre laické medicínske poradenstvo má však aj svoje úskalia. Ak sa hľadané informácie týkajú zdravia, ich prípadná chybnosť môže mať na človeka závažnejší vplyv.

Samodiagnostika cez internet, laické medicínske poradenstvo a ich úskalia

Určite sa vám už stalo, že sa u vás objavil nejaký príznak ochorenia a vy ste cez internet hľadali, aké môže mať príčiny. Pri správnych zdrojoch a zadaní adekvátnych príznakov je šanca, že sa dopracujete ku skutočnej diagnóze.

Často sa však stáva, že pri nešpecifických príznakoch, ako je napríklad bolesť hlavy alebo bolesť brucha, sa vyhľadávaním na internete dopracujete aj k závažným a málo pravdepodobným diagnózam, napríklad rakovine. Následne vzniká psychický tlak, pacient sa vystresuje a dohľadáva informácie k nesprávnej diagnóze. Namiesto adekvátnej lekárskej pomoci, ktorá  je cielená, personalizovaná a odborne vedená, sa pacient zacyklí v samodiagnostike cez internet.

Laické rady na internete sú často založené na formulácii odporúčaní na základe niekoho osobnej skúsenosti. Tento prístup však nie je vhodný, terapia musí byť založená na diagnostike, poznaní anamnézy, pozorovaní špecifických príznakov a vyhodnotení ich možných príčin. Laické poradenstvo môže viesť k poškodeniu zdravia. V žiadnom prípade neužívajte lieky, ktoré vám odporučí niekto iný ako lekár, a to aj v prípade, že sa príznaky ochorenia zhodujú s príznakmi niekoho iného.

Podobne to funguje aj pri neodbornej dietológii. V súčasnosti je už množstvo necertifikovaných a v danej oblasti nevzdelaných výživových poradcov, ktorí vám budú podsúvať iba jeden spôsob stravovania. V Symptomedice sa dietológii venujeme na profesionálnej úrovni. Vždy vyberáme spôsob stravovania tak, aby obsahoval čo najširšie spektrum potravín a bolo vylúčených čo najmenej z nich.

Neodborné Facebook skupiny a konšpiračné stránky

Čo sa stane, ak do Google vyhľadávača alebo priamo na Facebook zadáte nejakú medicínsky nesprávnu myšlienku? Pri vyhľadávaní nájdete množstvo výsledkov a stránok, veľakrát konšpiračných. Za ich obsahom však vo väčšine prípadov nestoja lekári. Takéto stránky sú medicínsky nebezpečné, pretože obsahujú lekársky nepotvrdené informácie a laikovi môžu mylne zhrnúť podstatu daného problému a častokrát navrhnú aj nesprávne riešenie.

Konšpiračné teórie sa týkajú konkrétnych tém a hypotéz, napríklad rakovina ako zápal, liečenie ovocnými a zeleninovými šťavami, prekyslenie organizmu, detoxikácia organizmu, výskyt parazitov. Nesprávne vyhodnotenie reálnej diagnózy a slepá dôvera v tieto konšpiračné teórie môže pacientov priamo ohroziť na živote.

Laické medicínske poradenstvo: k nebezpečným zdrojom môžu viesť aj mätúce algoritmy

Vyhľadávanie informácii cez internet nie je až také objektívne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak algoritmy na Facebooku alebo Googli zachytia, že sa venujete nejakej téme alebo sa prikláňate k istej teórii, začnú vám zobrazovať informácie s podobným obsahom a selektívne vám budú zobrazovať viac potvrdzujúcich stránok a menej stránok s iným uhľom pohľadu. Je preto veľmi pravdepodobné, že nebudete čítať informácie odborníkov, ale len informácie potvrdzujúce váš prvý vyhľadávaný názor.

Overovanie je matka múdrosti

Je dôležité povedať, že nie všetky internetové stránky, ktoré sa tvária ako medicínske portály, nimi naozaj sú. Pri vyhľadávaní informácii cez internet je preto nevyhnutné uistiť sa, z akého zdroja pochádzajú a kto stojí za ich obsahom. Ak pochybujete o dôveryhodnosti danej informácie, vyhľadajte si aj samotného lekára, ktorý článok napísal. Stáva sa, že niektoré konšpiračné stránky uvedú meno lekára a miesto jeho pôsobenia na univerzite, avšak ďalším hľadaním môžete natrafiť na informácie, že taký lekár buď neexistuje, alebo so spomínanou univerzitou nemá žiadny vzťah.

Dôveryhodné medicínske portály

Ako teda človek bez medicínskeho vzdelania môže zistiť, či je stránka dôveryhodná? Pomôcť si môžete napríklad stránkou www.konspiratori.sk, na ktorej odborníci z viacerých oblastí, vrátane medicíny, vysvetľujú, ktoré stránky majú konšpiračný obsah, ale taktiež prečo ho zaradili medzi konšpiračné weby.

Medzi najškodlivejšie stránky propagujúce medicínske hoaxy patri napríklad stránka www.badatel.net, ktorá už raz bola Ministerstvom zdravotníctva zrušená, no opäť funguje.

Overené medicínske portály sú napríklad www.zdravie.sk alebo www.slovenskypacient.sk, prípadne odbornejšia prehľadová stránka www.solen.sk. Zo zahraničných stránok je to napríklad www.webmd.com , www.mayoclinic.org.

Základom diagnostiky je dialóg

Problémom vyhľadávania diagnóz cez internet je aj absencia dialógu. Práve cez otázky, ktoré vám lekár kladie, sa vie pomaly prepracovať k správnej diagnóze. Odborníci vedia, na aké prejavy sa sústrediť, taktiež si všímajú celkový stav pacienta, ktorý je podstatný takmer pri všetkých diagnózach. Cez internet nie je možné doplniť informácie o dôležité sprievodné prejavy pacienta ako reč tela (mimika tváre, gestikulácia), spôsob reči, úroveň kognitívnych schopností a podobne.

V Symptomedice kladieme na dialóg s pacientom veľký dôraz. Vnímame nielen to, ako nám pacient opisuje svoje príznaky, ale sústredíme sa aj na to, čo od liečby očakáva, ako ju čo najlepšie prispôsobiť jeho životnému štýlu a individuálnym potrebám.

Na diagnostiku našich klientov používame tiež rôzne moderné metódy – od analýzy základnejších laboratórnych biochemických parametrov až po komplexnejšie testy, napríklad test na potravinové intolerancie, genetickú analýzu mikrobiómu a lifestylové genetické testy. Pracujeme so špičkovými zahraničnými laboratóriami a následne vaše výsledky zhodnotí viacero našich odborníkov.

Veríme, že samodiagnostika cez internet je kvalitatívne úplne iná ako dôsledné lekárske vyšetrenie. Lekárske vedomosti, ale aj prax, sú nenahraditeľné. Samovzdelávanie prostredníctvom čítania rôznych medicínskych portálov je pre pacientov veľmi prospešné, avšak len v tom prípade, že sú používané kvalitné zdroje informácii. Ak sa u váš vyskytne zdravotný problém alebo mu len chcete predchádzať, nebojte sa vyhľadať lekársku pomoc. Aj pri závažnejších diagnózach platí, že čas od diagnostiky má najvýznamnejšiu úlohu a čím skôr je ochorenie odborne diagnostikované, tým lepšie sú prognózy daného človeka.

 

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám