doplnky.-vyzivy

S tvrdeniami o zbytočnosti, alebo naopak nevyhnutnosti výživových doplnkov sa v Symptomedica stretávame často. V rôznych prípadoch môžu byť tieto tvrdenia správe i nesprávne. Doplnky stravy v podobe rôznych výrobkov, rôzneho zloženia, rôznej ceny od rôznych ľudí a často nemedicínsky vzdelaných urobili z doplnkov stravy dokonalú búrku a dali im nálepku “zbytočné“!

Vedeli ste, že ak sa doplnky výživy nastavia personalizovane a v súvislosti s Vašou stravou a diagnózou, môžu priniesť neuveriteľný efekt, či už v prevencii, alebo v podpornej liečbe?

Vedeli ste aj to, že v USA užíva doplnky stravy 77% dospelej populácie? Presné čísla zo Slovenska síce nemáme, ale myslíme si, že to bude dosť podobné. Celkom značná časť populácie na to, aby sme túto problematiku odignorovali.

Pravda je taká, že ak si necháme nastaviť režim stravy a doplnkov od profesionálov a “na mieru“ bude to niečo stáť – čas, energiu a samozrejme aj peniaze. Čo však získame? Nemusíme už viac robiť pokusy na svojom zdraví, čítať pseudovedecké vzájomne si odporujúce články z internetu a ani podliehať marketingu instagramových celebrít. Jednoducho povedané, budeme môcť kľudne (a zdravo) spávať.

Smutnou správou je, že veľa ľudí sa bude aj naďalej spoliehať na multivitamín z obchodného domu, alebo tety predávajúcej MLM v domnení, že robia maximum pre svoje zdravie. Táto taktika nemusí byť ani rozumná a ani lacná.

Doplnky výživy môžu pomôcť, ale aj ublížiť

Za niekoľko rokov praxe náš tím lekárov nastavil špecifický režim doplnkov stravy stovkám klientov. Niekedy stačili kozmetické zmeny, inokedy bolo treba prekopať komplet všetko, ale výsledky boli neuveriteľné a klientom sa výrazne zlepšila kvalita života.  Viac o službe nastavenia doplnkov stravy na našej klinike nájdete tu.

Čo na Vás teda čaká, keď budete užívať doplnky stravy bez potrebného vzdelania a informácií?

 • môžete si nie len nepomôcť, ale aj ublížiť
 • budete strácať zbytočne čas
 • môže Vás to v konečnom dôsledku stáť veľmi veľa peňazí

Na druhej strane, ak je nastavenie doplnkov výživy súčasťou nefarmakologickej terapie pod dohľadom lekárov a špecialistov, výsledok môže byť veľmi efektívny. Miera využitia ich potenciálu pod dohľadom lekárov pritom závisí od viacerých faktorov:

 1. zvolenej formy výživového doplnku (prášok, kapsula, tableta, tekutá forma, intravenózna forma, lipozomálna forma)
 2. vhodného množstva
 3. časovania požívania
 4. čistoty surovín, zdrojov a procesu výroby

Doplnky výživy sú teda veľmi komplexná téma, ktorej sa v Symptomedica venujeme už od založenia kliniky. Aktuálne by sme vám radi poodhalili novinky aj v tejto oblasti, na ktorých sme posledné mesiace pracovali. Tou najväčšou je spolupráca s firmou Adelle Davis ako vplyvným partnerom na poli doplnkov stravy. Ich prioritou je čistota zloženia bez umelých konzervantov, aditív, farbív a príchutí.

Naviac sa špecializujú na lipozomálnu formu doplnkov, ktorá je unikátna a umožňuje výrazne lepšiu vstrebateľnosť v porovnaní s tabletami, či práškom.

Prečo vôbec lipozomálna technológia doplnkov stravy a nie kapsula, či prášok?

Odpoveď je jednoduchá: výrazne lepšia vstrebateľnosť, často až 70% a viac v porovnaní s klasickými formami ako sú tabletky, či prášky (vstrebateľnosť okolo 10%) plus menej zaťažovaný tráviaci trakt pri dočasne potrebných vyšších dávkach.

Najideálnejšie je použiť lipozomálnu formu pri akútnych stavoch pre rýchly nástup účinku a aj pri poruchách trávenia a vstrebávania, kedy je znížená schopnosť správne natráviť a aj vstrebať rôzne živiny, vitamíny a minerály.

Čo to teda ten lipozóm je?

Lipozóm si môžeme predstaviť ako obal chrániaci účinnú látku. Účinnou látkou môže byť čokoľvek od vitamínu C, cez Zinok, až po Glutatión. Je to teda akási dokonalá ochrana a zároveň aj prostriedok na lepšie uchytenie sa a vstrebávanie cez sliznicu tráviaceho traktu. Pre náročnejších ide o fosfolipidovú dvojvrstvu.

lipozomalne doplky vyzivy

Nevýhoda lipozomálnej formy je jej cena a možný negatívny vplyv na endotel ciev pri narušenej mikrobiote.

Ako teda s lipozomálnymi formami doplnkov výživy pracovať?

Ideálne je lipozomálne formy doplnkov stravy použiť ako nástroj prvej voľby pri akútnych stavoch a pri snahe rýchlo saturovať hladinu vitamínov a minerálov v krvi, skvelý príklad je lipozomálny vitamín D. Pri správnom nastavení ho vieme pomocou lipozomálnej formy dostať z nedostatočných hodnôt na optimálne v priebehu  troch týždňov a nie mesiacov!

Ďalší veľmi obľúbený je lipozomálny vitamín C, ktorý používame pri akútnych infekciách a posilnení imunity tak u dospelých, ako aj u detí.

Po zvládnutí akútneho stavu a dosiahnutí optimálnych hodnôt v krvi sa snažíme nastaviť komplet jedálniček podľa potrieb klienta a doplnky stravy volíme racionálne už vo všetkých formách pre dlhodobo priaznivý efekt.

Sme veľmi radi, že sme sa na spolupráci dohodli práve so spoločnosťou Adelle Davis a veríme, že spolu prinesieme našim klientom ešte viac kvality a zdravia ako každý zvlášť. Viac informácií už čoskoro. 🙂

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám

  Komentáre k článku “Doplnky výživy – zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?”

  1. Nesmierne nás teší , že odborníci zo Symptomedica si pre spoluprácu vybrali práve nás a nebolo to náhodou, technológia výroby a kvalita vstupných surovín, ktoré používame boli v tomto prípade rozhodujúce.Veríme, že naše produkty budú skvelým nástrojom v rukách odborníkov pri riešení individuálnych ťažkostí pacientov. A aj napriek stále novým výskumom, ktoré potvrdzujú kladný efekt výživových doplnkov, existujú ľudia, ktorí o ich efektivite pochybujú. Viac o tejto problematike a dôležitosti doplnkov výživy nájdete v článku od Symptomedica Doplnky výživy – zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

  Komentáre sú vypnuté.