Lenivé črevo a zápcha

Syndróm lenivého čreva označuje viacero príznakov, najčastejšie je to zápcha a bolestivosť v oblasti brucha. Predpokladá sa, že ochorenie sa vyskytuje až u 4 – 27 % populácie. Na lenivé črevo trpia častejšie ženy a ľudia vo vyššom veku. Vplyvom nezdravého životného štýlu sa výskyt ochorenia zvyšuje.

Čo je to lenivé črevo a aké má príčiny?

O syndróme lenivého čreva hovoríme vtedy, keď je z rôznych príčin spomalená črevná peristaltika, čo vedie ku chronickej zápche. Zápcha vzniká ako následok spomalenej pasáže tráveniny hrubým črevom a pri tomto procese dochádza k nadmernej reabsorpcii vody. Stolica je tvrdšia, ťažšie sa vylučuje a objaviť sa môžu bolesti a kŕče.

Príčiny lenivého čreva sú rôzne, no najčastejšie sa jedná o kombináciu zlého stravovania a sedavého spôsobu života. Pri fyzickej inaktivite sa znižuje prekrvenie brušnej dutiny, čo následne spomalí motilitu čriev.

Veľký vplyv na rozvoj lenivého čreva má aj stravovanie. Tráveniu neprospievajú zle nastavené diéty, hladovanie, nezdravé je však aj konzumovanie veľkého množstva tukov, údenín, rafinovaného cukru a podobne.

Na chronickú zápchu sú náchylnejší ľudia, ktorí odďaľujú potrebu na stolicu. Prevenciou je teda ísť na toaletu vždy vtedy, keď cítite nutkanie. Vyššie riziko syndrómu lenivého čreva je u tehotných žien (vplyv má zníženie fyzickej aktivity ale aj zväčšovanie maternice, ktorá následné tlačí na iné orgány).

 

lenivé črevo

To, čo jeme, vplýva aj na našu náladu a naopak. Náš psychický stav často ovplyvňuje výber potravín. Stres zvyšuje riziko chronickej zápchy a ako sekundárny príznak sa chronická zápcha objavuje aj pri poruchách príjmu potravy – anorexia alebo bulímia. Nadmerné užívanie laxatív môže taktiež viesť k syndrómu lenivého čreva. Na chronickú zápchu sú náchylnejší pacienti so syndrómom dráždivého čreva.

Medzi veľmi zriedkavé príčiny lenivého čreva patrí aj vrodené ochorenie hrubého čreva – Hirschprungova choroba. K manifestácii ochorenia dochádza už krátko po narodení. V oblasti čreva sú postihnuté tie časti nervových spojení, ktoré regulujú črevnú priechodnosť. Následok toho je spazmus, spomalená motilita a zhoršené vyprázdňovanie. Ochorenie je frekventovanejšie u chlapcov.

Aké príznaky má lenivé črevo

Medzi príznaky lenivého čreva patrí:

  • vyprázdňovanie menej ako 3x týždenne
  • stolica je tuhá, vyprázdňovanie môže byť bolestivé
  • únava, nepokoj
  • bolesti hlavy
  • kožné prejavy

Prevencia a liečba, ktorá na lenivé črevo skutočne funguje?

Režimové opatrenia, ktoré znižujú riziko novo vzniknutého alebo znovu objaveného lenivého čreva:

  • Pravidelne športujte. Najefektívnejšie sú rytmické športy, ktoré mechanicky urýchlia peristaltiku – napríklad beh, skákanie na švihadle, tanec, plávanie, posilňovanie brucha a podobne.  Ak vám to váš fyzický stav nedovoľuje, vyskúšajte aspoň dlhšie prechádzky, minimálne 1 hodinu rýchlejšej chôdze denne.
  • Do jedálnička zaraďte viac ovocia, zeleniny, obilnín, ktoré obsahujú prirodzene sa vyskytujúcu vlákninu.
  • Jedzte každé tri hodiny, avšak v menších dávkach.
  • Prospešné je aj vybudovanie zvyku a presného času, v ktorom budete chodiť na toaletu.

Základom liečby je úprava stravovania, s ktorou vám v Symptomedice radi odborne pomôžeme a zostavíme stravovací plán, založený na vašich individuálnych potrebách. Konzumácia vlákniny urýchli črevnú motilitu a črevo sa vyprázdňuje častejšie. Na vlákninu bohatá je najmä čerstvá zelenina (brokolica, karfiol, kel) a ovocie (slivky, banány, jablko, hruška), mandle, mandľové mlieko, semiačka. Ak neprijmete dostatočné množstvo vlákniny zo stravy, doplniť ju môžete aj vo forme psyllia – drvený skorocel, ktorý v čreve tvorí viskózny gél. Vlákninu do stravovania pridávajte postupne a pri jej užívaný nezabúdajte na zvýšený príjem tekutín, inak sa žiadaný efekt na zmäkčenie stolice neprejaví v takom účinku.

Nevyhnutné je tiež obmedziť alebo úplne vylúčiť mliečne produkty, sladkosti a fast food. V takomto druhu potravy sa nenachádza žiadna vláknina a ani  výživné zložky.

Sústrediť by ste sa mali aj na pitný režim, dehydratácia je výrazným rizikovým faktorom vzniku zápchy a lenivého čreva. Namiesto kávy skúste piť zelený čaj. Oboje obsahujú kofeín no konzumácia kávy sa ľudom s lenivým črevom neodporúča.

Liečba chronickej zápchy

Laxatíva – až posledná voľba 

Viaceré vedecké štúdie došli k záverom, že dlhodobejšie užívanie probiotík podporuje črevnú motilitu, tým pádom znižujú prejavy lenivého čreva. Pri osídlení čreva baktériami a acrhetónmi, ktoré spotrebúvajú vodík a produkujú metán, sa pohyb čriev spomaľuje. Posilnenie mikrobioty kvalitatívne a kvantitatívne inými druhmi baktérií, je prospešnou  podpornou terapiou pre syndróm lenivého čreva.

Medzi najefektívnejšie probiotiká na liečbu lenivého čreva patria tie, ktoré obsahujú nasledujúce kmene:

  • Bifidobacterium lactis  – kmeň BB-12
  • Bifidobacterium animalis – kmeň DN – 173 010
  • Bifidobacterium longum – kmeň W11, kmeň BL999, kmeň W23
  • Bifidobacterium infantis – kmeň 35624
  • Lactobacillus rhamnosus – kmeň GG
  • Lactobacillus plantarum – kmeň SN132T a SN35N

Vplyvom starnutia sa črevná mikrobiota mení, u detí sú preto vhodnejšie iné druhy kmeňov, napríklad Bifidobacterium infantis 35624, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve a podobne.

Na osobnej konzultácii v našej klinike zhodnotíme váš stav mikrobioty a následne vyberie tie kmene baktérii, ktoré sú po zvážení vašich individuálnych kritérií  čo najlepšie. Dohodnite si termín lekárskej konzultácie ešte dnes TU

Pri intenzívnych prejavoch zápchy je možné užiť laxatíva. Podľa mechanizmu účinku sa delia do viacerých skupín:

  • objemové – prirodzene sa vyskytujúca vláknina, agar. karboxymetylcelulóza, tragakant
  • salinické   – soli magnéziá
  • osmotické – laktulóza, sorbitol, glycerol

– dráždivé    – bisakodyl, pikosulfát, ricínový olej, list senny – tieto laxatíva nie sú vhodné na dlhodobé užívanie a vyhýbať by sa im mali ľudia so zápalovými ochoreniami čriev, pri vredoch a hemoroidoch

Pojmom lenivé črevo označujeme spomalenie trávenia a vstrebávania, ktoré vedie k zápche. Ochorenie je typické pre ľudí vo vyššom veku, pri fyzickej inaktivite a strave chudobnej na vlákninu. Ak sa stav nerieši, môže viest k hemoroidom, výraznému narušeniu mikrobioty, k syndrómu presakujúceho čreva, zvyšuje sa aj riziko kolorektálneho karcinómu a v neposlednom rade má vplyv aj na psychiku. Dobrou správou je, že pri efektívnych režimových opatreniach a dobre zvolenej liečbe je stav pomerne ľahko liečiteľný.

Zdroje:

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám