Trápiaci sa člévek, ktorý má psychické problémy, no dokáže ich vyriešiť zdravý črevný mikrobióm.

Každý človek občas v živote prechádza náročnejším obdobím. Strata zamestnania, rozvod, skúšky… Je prirodzené, že to má vplyv aj na náš psychický stav. Dostavia sa pocity úzkosti, psychosomatické príznaky, nespavosť, depresívne stavy a pod. Ale, čo ak máme takéto psychické problémy bez zjavnej vonkajšej príčiny? V práci je viac-menej všetko v poriadku, v rodine sa nič vážne nedeje, tak prečo nás „prepadnú“ nevysvetliteľné stavy úzkosti a beznádeje, depresia či výkyvy nálady?

Čo sa to deje s hlavou?

Toto však nemusí byť správna otázka. Skutočná príčina nepríjemných duševných stavov, ktoré vznikli akoby bez príčiny, môže byť niekde, kde by to málokto čakal. V našom tráviacom trakte. Ak sa naruší rovnováha mikroorganizmov, prevládnu patogény nad prospešnými baktériami, oslabí sa funkcia dôležitých enzýmov a neurotransmiterov. Nastane domino efekt, ktorý vedie k rôznorodým chronickým zdravotným problémom. Nezdravý črevný mikrobióm môže mať za následok syndróm priepustného čreva, čo je stav, keď sa cez poškodenú črevnú bariéru dostanú do krvného obehu organizmu nežiaduce látky. Látky, ktoré tam nemajú čo hľadať. Imunitný systém to okamžite zistí a spustí „poplach“ v podobe zápalových reakcií. Keď sa to deje opakovane a dlhodobo, človek postupne spozoruje rôznorodé symptómy, ktoré začnú byť postupne čoraz nepríjemnejšie. Jedným zo symptómov môže byť práve strata psychickej rovnováhy až vznik psychických porúch.

Málokto spája psychické problémy a črevný mikrobióm

Vyšetrenie črevného mikrobiómu dokáže odhaliť, čo spôsobilo narušené prostredie tráviaceho traktu. Identifikovať, čo tam nemá byť, a naopak, čo tam chýba. Nerovnováhu mikrobiómu môže spôsobiť nevhodná strava s nedostatkom spánku a pohybu, lieky, skryté intolerancie, alergie, infekcie, parazity, rôzne toxíny, ťažké kovy a pod.

Niektoré baktérie sú pre nás životne dôležité, ak chýbajú alebo sú v nedostatočnom množstve, je potrebné ich nahradiť. Až po dôkladnej analýze najmodernejšími metódami v renomovaných laboratóriách je možné vidieť stav a zloženie črevného mikrobiómu ako na dlani. Na základe tejto analýzy dokáže špecialista presne určiť, ako je potrebné upraviť stravu, doplniť probiotiká, prebiotiká, mikronutrienty, enzýmy a prispôsobiť spánkový režim a pohybové aktivity. Pretože depresia (aj depresia u detí) a ďalšie psychické problémy úzko súvisia s naším štýlom života (strava, spánok, pohyb, stres, čas strávený pred displejom/monitorom atď.).  Keď sa dá črevo postupne do poriadku, sérotonín a ďalšie dôležité látky sa môžu opäť začať „veselo“ tvoriť a my sa jedného rána zobudíme a namiesto pocitu úzkosti máme dobrú náladu a chuť do života. Len tak, bez príčiny!  😉

Napíšte nám