Personalizované probiotiká

Až 80 % nášho imunitného systému sa nachádza v tráviacom trakte. Váš črevný mikrobióm ovplyvňuje množstvo telových funkcií, okrem imunity aj trávenie, vstrebávanie živín, vylučovanie, zdravie kardiovaskulárneho systému ale aj náladu. Mikrobióm je vysoko personalizovaný, jeho zloženie sa mení kvalitatívne aj kvantitatívne u každého človeka počas celého jeho života.

Personalizované probiotiká a ich benefity

Personalizovaná medicína, či už sa jedná o prevenciu alebo liečbu samotných ochorení, je na vzostupe. Moderné poznatky a diagnostické metódy nám umožňujú lepšie spoznať špecifické charakteristiky každého jedinca. Takáto forma prevencie, prípadne liečby je cielenejšia, tým pádom je oveľa efektívnejšia, pretože je prispôsobená špecificky na vaše potreby.

Baktérie v mikrobióme čreva

Medzi jednu z foriem personalizovanej medicíny patria personalizované probiotiká. Je známe, že rôzne probiotické kmene majú v organizme odlišné účinky. Individuálne probiotikum je teda probiotikum, ktoré je vyrobené špeciálne pre vás na základe potrieb vášho organizmu. To, ako sa bude probiotikum v organizme následne správať, je ďalej variabilné od viacerých faktorov, ako napríklad:

  • pôvodná mikrobiota
  • etnicita
  • spôsob života
  • kvalita stravovania a potravín
  • prostredie, v ktorom sa človek nachádza

Využitie personalizovaných probiotík v liečbe a prevencii

Personalizované probiotiká sa používajú pri rovnakých indikáciách ako štandardné probiotiká. Sú vhodné pri chronických a tiež akútnych tráviacich problémoch, využívajú sa aj na posilňovanie imunitného systému. Svoje opodstatnenie majú aj ako prevencia civilizačných ochorení.

Pred výrobou personalizovaného probiotika je pacientom urobená zjednodušená analýza mikrobiómu čreva. Na základe jej výsledkov sa následne namiešajú konkrétne probiotické kmene, pri ktorých je najvyšší predpoklad dosiahnutia želaného efektu. Daňou za individuálne prispôsobenie je nielen časová a finančná náročnosť takýchto probiotík, ale aj nulová verifikácia takéhoto probiotika inými užívateľmi. V prípade komplikácii, či kontraindikácií je tak užívateľ odkázaný len na jeden zdroj a komunikáciu s výrobcom.

„Personalizované probiotiká bez komplexnej analýzy mikrobiómu a odhalenia podstaty vašich problémov nevyriešia narušené trávenie. Zakúpenie produktu bez priebežnej lekárskej starostlivosti a podporných konzultácií môže navyše znamenať aj stovky eur vyhodených do kanálu”

Personalizované probiotiká všeobecne nie sú vhodné pri riešení akútnych tráviacich problémov, napríklad pri užívaní antibiotík. Špecificita na konkrétny mikrobióm by síce mohla byť efektívnejšia, oneskorené užívanie probiotík by však mohlo spôsobiť, že by sa u pacienta vyskytla hnačka, bolesti brucha, plynatosť a podobne.

Sú personalizované probiotiká jedinou cestou k optimalizácii mikrobiómu čreva?

Napriek tomu, že sa personalizované probiotiká môžu zdať ako ľahká cesta k vyriešeniu tráviacich problémov, neplatí to univerzálne. V našej klinike sa sústreďujeme na komplexnú anamnézu pacienta, ktorá je základom pre nadväzujúce lekárske odporúčania na diagnostiku a riešenie. Pri detailnej genetickej analýze mikrobioty zistíme, ktoré probiotické kmene vo vašom tráviacom trakte treba posilniť, prípadne ktoré baktérie sú v nadbytku.

Potom si spolu určíme cieľ terapie a vyberieme z overených komerčných produktov, ktoré sú na trhu dostupné, otestované a cenovo prijateľné. Zameriame sa na kombináciu výživových doplnkov nie len z radu probiotík. Pracujeme aj s prebiotikami, enzýmami, aminokyselinami, bioaktívnymi peptidmi, minerálmi a vitamínmi. Vyberáme si len overených a certifikovaných výrobcov s kvalitnými produktami, medzi ktorých patrí napríklad aj náš partner, renomovaný výrobca špičkových doplnkov výživy Adelle Davis.

Optimalizácia mikrobiómu

Veríme, že bez plnohodnotného a výživného stravovania sa posilňovanie zdravia nezaobíde, preto vám pomôžeme nájsť také potraviny, z ktorých bude váš organizmus profitovať a stravovací plán sa bude ľahko dodržiavať.

Symptomedica síce neposkytuje personalizované probiotiká, poskytuje však vysoko nadštandardný prístup. Jeho podstatou nie je len riešenie následkov, ale predovšetkým hľadanie podstaty problému. Následne, vďaka tímu skúsených lekárov – špecialistov na probiotiká a výživu, vedieme klienta celým ozdravným procesom a dohliadame na dosahovanie želaného výsledku a nastavených cieľov.

Komplexná analýza mikrobiómu čreva je základ

Personalizované probiotiká sú jednou z možností liečby pacientov s tráviacimi ťažkosťami. Dôležitejšia je však predchádzajúca analýza mikrobiómu, pretože ukazuje detailný obraz o tom, v akom stave sa tráviaci trakt nachádza. Vo vyšetrení stolice je veľmi dôležité sledovať niekoľko parametrov. Nie sú to len počty a druhy probiotických a patogénnych baktérií, ale aj aktivita, takzvaný metabolóm.  Ďalej je veľmi potrebné sledovať kalprotektín, tráviace enzýmy, tráviace zvyšky, žlčové kyseliny, zonulín, histamín, priepustnosť čreva a jeho celkovú kondíciu, kompletné vyšetrenie kvasiniek (mykobióm), parazity, krv v stolici a aktivitu slizničnej imunity.

Vďaka takto komplexnej analýze máme kompletnú informáciu o stave mikrobioty, ako aj o potenciálne rizikových faktoroch pre rozvinutie sa chronických zápalových ochorení čreva. Samozrejmosťou sú aj doplnkové testy pre alergie či protilátky proti strave (testy potravinovej senzibility). V Symptomedice po takomto komplexnom zhodnotení poskytujeme ďalšie náväzné služby, ktoré vedú k zlepšeniu príznakov vášho ochorenia ak je nejaké prítomné, u zdravých ľudí sa zasa sústreďujeme na posilňovanie imunitného systému a znižovanie rizika civilizačných ochorení.

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám