život a zdravie

Prečo sa väčšina populácie necíti fit?!
Máme rôzne ozdravné programy. Program obnovy krajiny po Covid-e, program (ne)výstavby diaľnic, televízny program, program nezávislosti na ruskom plyne, servisný program pre autá… ale nie efektívny program pre zdravie.

Ľudia sa nepýtajú „ako na tom som?“ a hlavne „čo mám urobiť, aby som ovplyvnil zmeny, ktoré zhoršujú zdravie skôr než príde bolesť?“ Podstatou toho, prečo telo (ne)funguje dobre je interakcia medzi našimi génmi, jedlom a prostredím. O tom, či budeme žiť dlho a zdravo alebo tomu bude naopak rozhoduje harmónia metabolizmu. Je to zložitý a brilantne dizajnovaný „tanec“ našich molekúl. Dôvodom zhoršenia zdravia (a v konečnom dôsledku starnutia) sú postupné zmeny (časom sa sčítavajú), ktoré kazia harmóniu metabolizmu. Zmení sa rýchlosť chemickej reakcie, v jednej chvíli je menej výsledného produktu (alebo aj viac), čo
mení priebeh celej kaskády nadväzujúcich reakcií. Ako keby v symfónii Pražskej filharmónie zaznieval part jedného nástroja tichšie alebo hlasnejšie, a ďaľší by nastúpil o 5 sekúnd neskôr, než bolo v pláne. Ku koncu večera by to bolo trápenie.

Aké poznanie je podstatné, aby sme našli odpoveď „prečo?“ Dirigentom metabolizmu sú proteíny. Rozhodujú o priebehu chemickej reakcie a slúžia, ako signály, ktoré organizujú spoločné fungovanie všetkých buniek a tkanív. Rozsah problému je daný tým, ako intenzívne bunky strácajú svoje typické vlastnosti a funkcie. Dôvodom dôvodu je neschopnosť udržať celý potrebný sortiment funkčných proteínov vo vnútri bunky a v jej okolí (vrátane DNA). Tiež tukov ktoré poškodzujú napr. voľné radikály. Na to nadväzuje zhoršenie schopnosti bunky reagovať na vzniknuté poškodenia a efektívne odstraňovať staré poškodené súčastí vo vnútri bunky a nahrádzať ich novým, zdravými. Presne na tomto mieste prichádza do hry extrémny hráč – mikrobiota. Jej nevhodné zloženie/ aktivita, presnejšie niektoré metabolity baktérií, alebo ich zložky môžu vyprovokovať poruchu homeostázy zápalu, rozlaďuju molekulárnu signalizáciu, čo zakladá vznik a rozvoj zápalových (rakovina), autoimúnnych a
neurodegeneratívnych ochorení.

Základom je rovnováha …

Čokoľvek, čo ruší tento systém – oxidanty a voľné radikály, zápal, cukor, trans-tuky, nesprávne signály, zhoršená funkcia hormónov a dysbióza rozvracia metabolizmus. To pre majiteľa znamená, že sa zhoršuje fungovanie tkanív a orgánov (chátra a starne rýchlejšie). Najčastejšími prejavmi sú poruchy trávenia, alergie/ intolerancia na potraviny, časté infekcie, depresia, poruchy koncentrácie, spánku, únava a nadváha. To je metabolizmus! A hlavne o ňom by mal byť plán záchrany zdravia.

Ľudia chodia na pravidelné preventívne prehliadky, predpisuje sa viac liekov ale úmrtnosť na ochorenia srdca a ciev (resp. komplikácie cukrovky), rakovinu a výskyt obezity trvale stúpa. Neuniká nám niečo? Dovolím si zdôrazniť, že Váš metabolizmus je len Váš a nezhoduje sa so žiadnym iným. To je dôvod prečo liečebné prístupy „jedna-veľkosť-pre všetkých“ sú v kríze a neprinášajú efektívne riešenia na udržanie zdravia.

Dobrým príkladom je cukrovka. Pre diabetika je zásadné obmedziť (okrem oxidačného stresu) väzbu glukózy na štrukturálne proteíny (glykácia). Je preukázané, že na to potrebujete benfotiamín (aktívna forma vitamínu B1) v dávke 300-1000 mg za deň a pyridoxal 5’-phosfát (aktívna forma vitamínu B6) v dávke 35-80mg za deň. Nepoznám diabetika, ktorého lekár by mu okrem predpisu na inzulín dal vhodnú inštrukciu, ktorá má potenciál naozaj predĺžiť mu život.

zdravie bez liekov

Vzhľadom na konštatovanie v predchádzajúcej otázke, je vôbec nejaké východisko pre plánovité riadenie zdravia?
Náš metabolizmus vysiela hodnotné signály. Ich analýza vo vzájomných individuálnych súvislostiach umožňuje použiť najmodernejšie vedecké poznatky na znovuobnovenie rovnováhy metabolizmu, ktorá je ušitá na mieru. Prostriedkom sú vitamíny, stopové prvky, „dobré“ tuky, revitalizácia čreva, telu-vlastné látky a biologicky aktívne látky pochádzajúce z rastlín. Možno povedať, na rozdiel od konvenčných liekov, že bez účinkov ďalej poškodzujúcich zdravie.

Späť k proteínom ako dirigentom metabolizmu. Predpisom na ich tvorbu sú gény. Vitamíny a stopové prvky rozhodujú o aktivite génov (intenzite zápalu), nevieme bez nich tvoriť energiu a udržať zdravú DNA. Okrem tohoto sú nevyhnutné pre dobre fungujúci imunitný dohľad aj pre to, že určujú, ako „akčné“ sú imunitné bunky a tiež, že sa bez nich telo nevie účinne zbaviť zmenených alebo nefunkčných buniek. Je len niekoľko vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú životne dôležité ale tisíce defektov, ktoré sú spôsobené ich nedostatkom a ktoré následne vytvárajú zvýšené nároky na jeden alebo viac vitamínov a stopových prvkov.

Metabolické vyladenie je plán ako „vrátiť veci späť“, aktivovať gény, ktoré skvalitňujú metabolizmus a súčasne obmedziť účinok génov, ktoré ho rozvracajú…a ktoré sú pre každého človeka jedinečné. Jeho vykonanie zmierňuje už prebiehajúce ochorenie a má veľký potenciál na predchádzanie rakovine, obezite a spomaliť starnutie (+ spojené degeneratívne ochorenia, ako infarkt, mozgová príhoda, cukrovka, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie). Špecifickou oblasťou sú napríklad: akné/ poruchy menštruačného cyklu/ PMS/ migréna, prejavy menopauzy a neplodnosť.

Autor článku: biochemik Ing. Peter Szalay z kliniky Symptomedica (zdroj: archív Symptomedica)

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám