Sezónne potraviny na podporu imunity. koreňová zelenina, hlúbová zelenina, korenia aj sladké zemiaky.

Zimno-jesenné obdobie so sebou tradične prináša viacero výziev pri zdolávaní typických sezónnych ochorení a viróz, ktoré skúšajú náš imunitný systém. Potraviny na podporu imunity nám pomáhajú vyhnúť sa mnohým zápalovým ochoreniam. Keďže črevná mikrobiota zohráva zásadnú úlohu pri tréningu a dobrom fungovaní imunitného systému. Pripravili sme pre Vás niekoľko top tipov, ako môžete zavedením sezónnosti do spôsobu stravovania podporovať a udržiavať rozmanitosť Vašej črevnej mikrobioty.

Viaceré štúdie ukázali, že niektoré potraviny určujú prevládajúce druhy baktérií v čreve. Ak sú zmeny priaznivé, umožňujú väčší rast prospešnej flóry. Keď však konzumujeme vysoko spracovanú stravu s pridaným cukrom a tukom, zistil sa negatívny posun črevných baktérií.

Prečo sú potraviny vhodné na podporu imutiny?

Mnohé sezónne jesenné potraviny sú bohaté na nestráviteľné sacharidy alebo vlákniny nazývané rezistentné škroby, ktoré pôsobia ako prebiotické živiny pre črevný mikrobióm. Prebiotické potraviny sa nestrávia v tenkom čreve, ale prechádzajú neporušené do hrubého čreva (alebo hrubého čreva), kde ich mikroflóra trávi a fermentuje. Rezistentné škroby sa v črevách fermentujú a výsledkom sú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA), ako sú butyrát, propionát a acetát. SCFA (najmä butyrát) majú protizápalové účinky na črevá a môžu znižovať riziko chronických ochorení, ako sú rakovina, cukrovka 2. typu, zápalové a kardiovaskulárne ochorenia

Aké sú potraviny na podporu imunity?

Medzi sezónnych potravinových favoritov s priaznivým pôsobením na črevnú mikrobiotu radíme hlavne:

  • Hlúbovitú zeleninu (kapustu, zvlášť červenú kapustu a kel)
  • Koreňovú zeleninu (mrkva, zeler, petržlen, cvikla)
  • Cibuľovité (cibuľa, šalotka, cesnak)
  • Tekvice (klasická, maslová, hokkaido),
  • Sladké zemiaky
  • Korenia bohaté na polyfenoly (škorica, badián, zázvor)
  • Nesmú chýbať ani fermentované potraviny (kyslá kapusta a fermentované “zakysané” mliečne výrobky)

poukladaná zelenina ako tekvica, dyňa, bataty pri sebe ako ideálne strava v zimnom období na posilnenie imunity.Sladké zemiaky nakrájané na doske. Ideálna potrevina na podporu imunity v zimeBatáty a Dyň a inou zeleninou v miske vhodnou na podporu imunity.cibula nakrájaná v miske. Príprava jedla na zlepšenie imunity

Čím pestrejšie a farebnejšie, tým lepšie.

Hlbšie pochopenie vzťahu medzi stravou, črevnou mikrobiotou a imunitným systémom má obrovský význam vzhľadom na jeho vplyv na zápalové ochorenia a jeho potenciál ako ľahko ovplyvniteľného faktora správneho fungovania imunitného systému. Existujú dôkazy, že antimikrobiálnu imunitu možno podporiť, ale aj potlačiť úrovňou výživy a makronutrientov. Hlbšie pochopenie interakčnej siete, ktorá spája stravu, mikrobióm a imunitný systém, je dôležité, aby sme mohli navrhnúť stravu na lepšie riešenie ochorení spojených s mikrobiómom čreva.

ZDROJ:

https://www.happygutlife.com/food-foods-seasonal-eating-for-your-microbiome/

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám