Citruhy, hlúbovitá zelenica, zázvor, cesnak, bibuľa, korenie a bylinky. Ideálne potraviny na posielnenie imunity.

Odpoveď na otázku oslabenej imunity sa skrýva v mikrobióme čreva. Tenké črevo je najväčší imunitný orgán a tráviaci systém je prepojený s našimi najdôležitejšími orgánmi. V črevách sa nachádza 75 % imunitného systému a teda najefektívnejší spôsob na posilnenie imunity je správnou stravou. Prospešné črevné mikróby totiž prikazujú imunitným bunkám produkovať silné antivírusové proteíny, ktoré v konečnom dôsledku eliminujú vírusové alebo bakteriálne infekcie.

Čím je vaša strava pestrejšia a mikrobióm rozmanitejší, tým lepšie dokážu imunitné bunky rozlišovať medzi škodlivými patogénmi a neškodnými baktériami alebo vírusmi. U ľudí s väčšou rozmanitosťou črevného mikrobiómu je silnejší imunitný systém v celom tele.

Posilnenie imunity a črevný mikrobióm

Črevný mikrobióm je súbor baktérií, bakteriofágov, plesní a kvasiniek, ktoré osídľujú tráviaci trakt. Ich množstvo v čreve je neuveriteľné! Nachádza sa ich tam až okolo 1013 . Črevný mikrobióm je s imunitným systémom úzko prepojený. Baktérie v tráviacom trakte dokážu posilňovať a rozvíjať vrodenú a získanú imunitu, zatiaľ čo imunitný systém naopak pomáha udržiavať symbiózu v črevách.

Väčšina ľudí si pod imunitným systémom predstaví určité zložky krvi, napríklad monocyty, žírne bunky, červené krvinky alebo lymfatické orgány. Medzi komponenty imunity však patrí aj tenké črevo, ktoré je najväčší imunitný orgán. Tráviaci systém je prepojený s našimi najdôležitejšími orgánmi a činnosť črevnej mikroflóry sa neobmedzuje len na črevá. V črevách sa nachádza 75 % imunitného systému.

Čo ovplyvňuje kvalitný mikrobióm čreva?

Kvalita mikrobiómu závisí od viacerých faktorov. S určitými predispozíciami, vrátane hustoty osídlenia tráviaceho traktu „dobrými“  baktériami sa rodíme. Medzi ďalšie vplyvy patrí napríklad vek (u starších ľudí je zvyčajne stav mikrobiómu zhoršený), ale aj spôsob stravovania. Rizikovým faktorom sú aj rôzne ochorenia, napríklad anorexia, malnutrície, potravinové intolerancie alebo celiakia.

Narušená (dysbiotická) črevná mikroflóra sa spája s celým radom ochorení, najmä s tými, ktoré súvisia s faktormi životného štýlu. Vedci však zatiaľ nevedia, či je dysbióza príčinou alebo dôsledkom týchto ochorení. Stav, kedy je kvalita mikrobioty výrazne zhoršená, sa nazýva črevná dysbióza a je spojená s viacerými ochoreniami, vrátane depresie, syndrómu dráždivého čreva, kardiovaskulárnych ochorení a diabetu.

Najjednoduchší spôsob, ako posilňovať svoju imunitu je podpora črevnej mikroflóry. Je však dôležité povedať, že starostlivosť o svoje zdravie by mal byť proces dlhodobý a systematický, nárazové aktivity nemajú významný efekt.

Vysoko odborne a komplexne sa téme imunity a prevencii ochorení v spojitosti s mikrobiómom čreva venujeme u nás v klinike Symptomedica. V ponuke máme viaceré vyšetrenia, napríklad komplexnú genetickú analýzu mikrobiómu čreva. Vyšetrenie dokáže odhaliť hyperpermabilitu čreva, ktorá ak nie je zachytená a liečená, môže vyústiť do viacerých ochorení tráviaceho traktu, napríklad ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, potravinové alergie a intolerancie.

Medzi faktory životného štýlu, ktoré nám pomáhajú udržiavať našu črevnú mikrobiotu v dobrej kondícii, patrí konzumácia pestrej stravy, ktorá obsahuje probiotiká a prebiotiká, vyhýbanie sa antibiotikám, pokiaľ to nie je absolútne nevyhnutné, a pravidelný pohyb.

Kvalita nášho imunitného systému a teda aj náchylnosť na rôzne ochorenia a zároveň ich samotný priebeh je z časti aj v našich rukách. Budovanie imunity je dlhodobý a systematický proces, jeho významnou zložkou je spôsob stravovania. Pestrá a vyvážená strava je pre črevný mikrobióm najideálnejšia.

Čo prospieva na posilnenie imunity a črevnému mikrobiómu?

  • Pravidelne konzumujte fermentované potraviny. Obsahujú prirodzene sa vyskytujúce probiotické kmene a pri ich užívaní sa posilňuje črevná mikroflóra. Radíme sem napríklad kyslú kapustu alebo inú kvasenú zeleninu (kimchi), tempeh, miso pastu a kyslomliečne výrobky (jogurt, kefír, acidofilné mlieko, zakysanka).
  • Podobný efekt majú aj probiotiká vo forme výživového doplnku. Vyberajte si ich podľa typu probiotických kmeňov, pretože ich vlastnosti a účinky sú mierne odlišné. Dôležitý je aj samotný počet probiotických kmeňov v jednej kapsule. Viac o typoch probiotík sa môžete dozvedieť na našej klinike, kde vám radi poradíme a „ušijeme“ probiotické kmene na mieru.
  • Účinnosť probiotík môžeme podporiť prijímaním prebiotík – špecifických druhov sacharidov, ktoré podporujú rast probiotík a výrazne zlepšujú ich toleranciu k rôznym prostrediam. Prebiotiká sa nachádzajú napríklad v banánoch, cesnaku, cibuli a celozrnných produktoch.
  • Obmedziť by ste mali rafinovaný cukor ale aj umelé sladidlá. Viacero vedeckých štúdií potvrdilo súvis medzi črevnou dysbiózou a stravou bohatou na jednoduché cukry a tuky.

Ako sme spomenuli vyššie, kvalitný črevný mikrobióm závisí aj od nášho spôsobu stravovania. Napriek tomu, že je to náročné, snažte sa posilňovať imunitu aj spôsobom života. Nevyhnutná je pravidelná psychohygiena, napríklad vo forme športu. O ďalších možnostiach, ako zlepšiť svoje stravovanie, sa môžete poradiť na našej klinike Symptomedica, kde vám pomôžeme zostaviť jedálniček podľa vašich predstáv, ale zároveň v súlade s odporúčaniami lekára.

kefír, fermentované potraviny a personalizované probliotiká

Zdroje:

Interaction between microbiota and immunity in health and disease | Cell Research (nature.com)
Infographic from ISAPP explains gut microbiota and its role in health (https://www.gutmicrobiotaforhealth.com/
A healthy microbiome builds a strong immune system that could help defeat COVID-19 (https://www.umassmed.edu/)
The Microbiota-Immune Axis: How Do Gut Bacteria Influence Immune Health? (https://atlasbiomed.com/)

Potrebujete poradiť? Dohodnite si konzultáciu so špecialistom ešte dnes.

Kontaktujte nás

Napíšte nám