Doktor skúmajúci autoimunitné ochorenia. Na mikroskope skúma vzorky pre mikrobiálne vyšetrenie.

Autoimunitné ochorenia sa vyskytujú, keď imunitný systém omylom napadne orgán alebo tkanivo v tele, akoby bol cudzí útočník. To má za následok bolesť, zápal a deštrukciu tkaniva (CNS, cievy, srdce, črevo/ žalúdok, kĺby/ svaly, pokožka, pľúca, obličky, oko…).

Výživa, mikrobiota a autoimunitné ochorenia – ako spolu súvisia?

Najnovšie poznatky naznačujú, že niektoré patogénne baktérie a vírusy ( nediagnostikované infekcie) alebo dokonca potraviny môžu vykazovať proteíny podobné niektorým v našom vlastnom tkanive, čo (omylom) spúšťa nadmernú reakciu imunitného systému.

V zdravom tele sa protilátky (proteíny vylučované B-bunkami) normálne rozpoznávajú a viažu na invázne baktérie a vírusy. Pripojením sa aktivujú ďalšie zložky imunitného systému (vrátane „zabijakov“ T-buniek), aby spustili zápalovú reakciu, ktorá ničí týchto votrelcov.

Ako a prečo vznikajú autoimunitné poruchy?

Z metabolického hľadiska je podkladom autoimunitnej poruchy aktivácia pro-zápalových komplexov (známych ako inflamazómy), poruchy črevného mikrobiómu a metabolické zmeny, ktoré vedú k oxidačnému stresu. Z nutričného hľadiska môže svoju úlohu zohrávať i dostupnosť selénu, zinku, medi, mangánu, železa, koenzýmu Q10 a obsah ťažkých kovov v tkanivách. Individuálne genetické predispozície môžu tiež zvýšiť pravdepodobnosť vzniku autoimunitnej poruchy.

Motorom autoimunitného chaosu je disharmónia bunkovej signalizácie, zvlášť v podaní vnútrobunkových signálnych dráh SIRT, AMPK a mTOR a nedostatku vitamínu D3. Ich narušenie vedie k zníženej schopnosti buniek vysporiadať sa a eliminovať vnútrobunkové patogény a cudzie telesá vrátane baktérií, vírusov, parazitov a anorganických častíc. Dlhodobo zhoršená funkcia mitochondrií (častí bunky spoluzodpovedných za získavanie energie) môže navyše podporovať chronické zápalové procesy s deštruktívnym účinkom na T-a B-bunky imunitného systému. Tieto podmienky menia aktivitu génov a odozvu bunky na poškodenie, čím zakladajú imunitné vyhasínanie a zrýchľujú starnutie.

Vnútrobunkové signálne dráhy sú metabolické cesty, ktoré určujú správne smerovanie bunkových funkcií. Môžeme si ich predstaviť ako “diaľnice”. ktoré spájajú kľúčové body metabolizmu. Ak sa niektorý z faktorov (“áut”) na týchto cestách pokazí, môže vzniknúť chaos, zápcha a poruchy spojenia.

Mechanicky je dráha mTOR kľúčovým regulátorom imunitného vyhasínania, pretože zvlášť zvyšuje signalizáciu dráhy NF-κB, ktorá ovplyvňuje mnohé aspekty bunkovej aktivity reguláciou viac ako 150 génov zapojených do zápalu, prežitia buniek a imunitnej funkcie (chronická aktivácia alebo deregulácia signalizácie NF-κB je kritickým faktorom pri rakovine a iných chronických zápalových ochoreniach).

Sirtuín 1 (SIRT1)  je kľúčovým modulátorom zápalovej odozvy. Potláča imunozápal prostredníctvom zoslabenia aktivity NF-κB. AMP-aktivovaná proteinkináza (AMPK) je kritickým regulátorom energetickej homeostázy (zdravotného stavu) mitochondrie. Vykazuje protizápalovú aktivitu závislú od SIRT1. Okrem toho sa AMPK a SIRT1 modulujú vzájomne a vykazujú synergickú aktivitu. Dráha AMPK / SIRT1 sprostredkúva ochranu, čiastočne, prostredníctvom spustenia mechanizmu autofágie, čím sa potláča poškodenie buniek a autoimunitné ochorenia.

Imunitný systém

Potraviny pre zdravú črevnú mikrobiotu a (auto)imunitu

Zatiaľ čo niektoré mikroorganizmy môžu vyvolať útok na imunitný systém a vznik pre autoimunitné ochorenia, iné sú prospešné a zdravé.

Metabolity produkované mikrobiotou preukázateľne riadia rast buniek (proliferáciu) metabolizmus tukov a ďaľšie metabolické funkcie ovládané mTOR signálnou metabolickou cestou. Táto spätne ovplyvňuje zloženie črevnej mikroflóry prostredníctom riadenia črevnej bariéry.

Zmeny mikrobioty (dysbióza) majú pro-zápalový účinok (T-lymfocyty). Metabolity baktérií, hlavne úbytok mastných kyselín s krátkym reťazcom  (SCFA)  a zvýšený obsah lipopolisacharidov (LPS) môžu vyprovokovať zmeny zloženia črevnej mikrobioty. “Zmenená“ mikrobiota môže stimulovať oxidačný stres, zhoršovať funkciu mitochondrií a neurotransmiterov a aktiváciu odpovede na stres. Bonusom je únava, nepohoda, poruchy koncentrácie, spánku, bolesť, tráviaci diskomfort.

Podstatou cielenej podpory autoimunitného ochorenia je vytvoriť metabolické ochranné „mimikry“, ktoré znovuobnovujú rovnováhu signálov SIRT, AMPK a mTOR. Uľahčujú organizmu zbavovať sa opotrebovaných buniek, pôsobia proti tvorbe zápalu a poškodeniam orgánov. Boli popísané viaceré zložky potravín, ktoré na úrovni eliminácie chronického zápalu a ochrany bunkových dráh a štruktúr vykazujú priaznivé účinky.

Epigalokatechin galát (EGCG/ zelený čaj), ginsenozidy (Ženšen), resveratrol, dialyl disulfidu (cesnak), zerumbone (zázvor), kaempferol (hrozno, zelený čaj, paradajky, zemiak, cibuľa) svojím účinkom zmierňujú oxidačný stres, zvyšujú aktiváciu SITR1. Quercetín a  Kurkumín aktivuje SIRT1 a stimuluje novotvorbu mitochondrií. Priamy aj nepriamy účinok týchto látok na vnútrobunkové signálne dráhy potláča prílišnú zápalovú odpoveď. Kombinácia akáciovej vlákniny (pre optimálnu tvorbu butyrátu), zázvoru, kurkuminoidov, 3-O-acetyl-11-keto-B-bosvelovej kyseliny (AKBA), quercetínu a Trans-resveratrolu zlepšuje skladbu mikrobioty a funkciu črevnej bariéry, aktivuje AMPK a tlmí prílišnú aktivitu mTOR.

 Chcete stravou a bioaktívnymi látkami podporiť Vaše (autoimunitné) zdravie, no neviete, kde začať? Jedinečná služba ambulancie Symptomedica –  metabolické vyladenie – je kompletný plán záchrany zdravia, ktorý vychádza z detailu vašich buniek.

Rezervujte si termín na diagnostiku u nás ešte dnes

Objednať konzultáciu

Napíšte nám