Klinika symptomedica je miesto, kde sa liečia ochorenia tráviaceho traktu, ako aj Crohnova choroba.

Crohnova choroba je zápalové ochorenie čriev. Výskyt tohto ochorenia neustále medziročne narastá. Môže za to aj silná dedičnosť. No nie len to. Spôsobujú ho aj environmentálne faktory a aspekty životného štýlu. Tieto faktory a aspekty vplývajú na správnu funkciu imunitného systému, celistvosť črevnej bariéry a zohrávajú pri vzniku Crohnovej choroby dôležitú úlohu. Medicínske technológie v liečbe Crohnovej choroby za posledné roky výrazne pokročili. Napriek tomu žiaľ neexistuje nemenný-jednotný prístup k liečbe. Čoraz intenzívnejšie sa však diskutuje individuálny prístup k pacientovi.

Pokrok v liečbe Crohnovej choroby

Crohnova choroba má rôznorodú – multifaktoriálnu povahu. Za posledné dve desaťročia bolo popísaných viacero genetických variant vzniku tohto zápalového ochorenia. Trpíte Vy alebo Vaši blízki Crohnovou chorobou? Podliehate pocitu bezmocnosti? Váš stav dlhodobo pripomína začarovaný kruh? Vašou “cestou von” môže byť práve individualizovaný prístup.

Faktorom, ktorý pacientov s Crohnovou chorobou výrazne odlišuje je zloženie črevnej mikrobioty. Toto zloženie býva ovplyvnené faktormi životného štýlu. Hlavne stravou. Ukázalo sa, že zloženie stravy ovplyvňuje rovnováhu mikrobioty. Preto je možné predpokladať, že zmena stravy môže mať vplyv na zápalovú reakciu.

Crohnova choroba a mikrobióm čreva

Štúdie črevného mikrobiómu to potvrdzujú. Črevná dysbióza môže výrazne zvyšovať riziko zápalových ochorení tráviaceho traktu. Črevná dysbióza je nerovnováha zloženia a funkcie mikrobioty. Za črevný zápal často zodpovedá strata prospešných mikroorganizmov. Dokonca viac, než nárast patogénnych baktérií. Strava s nízkym obsahom vlákniny. Vysoký obsah tukov a voľných cukrov. Priemyselne spracované potraviny. Všetky tieto dôvody môžu podporovať vznik zápalov v tele.

Základom liečby je individuálny prístup

“Čo mám jesť?” Pri Crohnovej chorobe a jej dlhodobom manažmente odpoveď na túto otázku nebýva vôbec jednoduchá. Mnoho pacientov s Crohnovou chorobou sa v nádeji na zmiernenie závažnosti symptómov a zápalových epizód snaží zavádzať v strave pomerne reštriktívne zmeny. Zmeny, ktoré prechodne môžu uľaviť od príznakov. Z dlhodobého hľadiska však môžu predstavovať riziko pre rozvoj podvýživy, úbytku hmotnosti a celkovej slabosti.

Boli popísané extrémne situácie. Pacienti pri nich vyradili dokonca celé potravinové skupiny. Napríklad ovocie a zeleninu alebo mliečne výrobky. Vznikol u nich však závažný nedostatok niektorých vitamínov a minerálnych látok. Cieľom individuálnej liečby Crohnovej choroby je dosiahnutie remisie. Jej udržanie a zabránenie ďalšiemu zhoršovaniu ochorenia.

V Symptomedice vieme, že extrémne, nekontrolované, reštriktívne diétne odporúčania nie sú dlhodobo uspokojivým riešením. Na klinike Symptomedica nenechávame príznaky Crohnovej choroby na náhodu. Snažíme sa v spolupráci s klientom aktívne pátrať po príčinách a možnostiach ich zlepšenia.

Niektoré bakteriálne druhy s prozápalovým účinkom sú u pacientov so zápalovým ochorením čreva viac prítomné (Escherichia, Fusobacterium). Zatiaľ čo protizápalové druhy (Faecalibacterium, Roseburia) sú pri zápalových ochoreniach čreva značne redukované. Analýza črevného mikrobiómu a lekárska výživová konzultácia v Symptomedice sú unikátnymi službami. Pomáhajú vykresliť individualitu každého klienta a poskytujú tak jedinečnú liečbu.

Crohnova choroba a Symptomedica

Hoci jednoznačne potrebujeme viac štúdií o fascinujúcej dynamike zloženia črevnej mikrobioty pri Crohnovej chorobe, predpokladá sa, že probiotické prípravky obsahujúce živé baktérie majú pozitívne zdravotné účinky na ľudské črevo aj moduláciu priepustnosti sliznice. Probiotiká, individuálne stravovacie odporúčania i ďalšie doplnky stravy. V Symptomedice Vám ich vieme odporúčať na mieru, odborne a (marketingovo) nezávislo. Stojíme si za našim unikátnym a individuálnym prístupom. Máme nesmiernu radosť, že naši klienti s Crohnovou chorobou a príbuznými zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu to vedia oceniť.

 

Táto klinika sa definitívne radí medzi špičku ako v odbornosti tak aj v starostlivosti o pacienta. Zopár rokov som trpel závažnými problémami, s ktorými si lekári nevedeli dať rady. Boli to výborní lekári, na ktorých ťažké srdce nemám. Ale na tomto mieste som sa konečne dočkal poznania príčiny a samozrejme adekvátnej a účinnej liečby. Ale mám pred sebou ešte dlhú cestu a s týmto ľudia skrátka musíte počítať.

 Avšak, porovnávať súkromnú kliniku s naším dlhodobo podvyživeným verejným zdravotníctvom nie je fér. Symptomedica má prístup k zahraničným laboratóriám, ku ktorým naši lekári prístup nemajú. Tým pádom disponujú informáciami, ktoré sú unikátnym pohľadom na zdravie človeka a na základe nich je možné adresovať širokú škálu problémov. Týmto, ale nechcem povedať, že keby bežný lekár mal takéto dáta, tak by ich dokázal nahradiť. To určite nie. Takéto dáta treba vedieť interpretovať v širšom kontexte pacienta so zreteľom na moderné vedecké poznatky.

 Každopádne, čo môžeme porovnávať je prístup k problémom. Predstavte si, že máte na bicykli defekt. Bežný lekár vám poradí, aby ste skúsili koleso dofúkať. Vám to na chvíľku pomôže, ale potom opäť sfúkne. Tak odporučí silnejšiu pumpu. Keď nezaberie ani toto, tak vám poradí pumpovať častejšie. V Symptomedice si okamžite položia otázku či niekde nemáte dieru a budú sa snažiť ju zaplátať. Konkurenciu k ich „vedeckému sedliackemu rozumu“ nájdete u nás ťažko.

Referencia – Pán Milan Ondrašovič, spokojný klient ambulancie Symptomedica

 

Informačné zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9165334/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8001864/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6502201/

Napíšte nám